Uzay Neden Siyah Görünüyor – Hayatizm

Uzay Neden Siyah Görünüyor

Uzay Neden Siyah Görünüyor

Hiç kendinize bu soruyu sordunuz mu? Gezegenimizden ayrıldıktan sonra neden dünyada bu kadar çok ışık var ama neredeyse hiç yok?

Peki uzay gerçekten karanlık mı emin misin?

Örnek için, uzay aracına emniyet kemeri taktığınızı ve dünyanın yüzeyinden kalktığınızı hayal edin. Mekiğinizin dünya atmosferinden çıkması sadece 150 saniye sürecektir. Uzaya girdiğinizde hissedebileceğiniz ilk şey siyah veya karanlıktır.

Hala emin değilseniz Gravity, Interstellar gibi tüm zamanların en sevdiğiniz uzay filmini hatırlayın. Eminim şimdi uzaydaki o petrol-ipeği karanlığını düşürebilirsiniz.

Bunun sebebi nedir?

Bunların hepsi dünyamızı çevreleyen eşsiz atmosfer yüzünden. Atmosferimiz kir, gaz, su damlacıkları ve moleküllerle dolu. Güneş ışığı bu parçacıklara çarptığında yayılır ve bu saçılma süreci nedeniyle farklı renkler oluşturur, mavi renkli gökyüzünü ve güneş ve gün batımı sırasında tüm bu muhteşem gölgeleri görürüz.

Ancak uzay söz konusu olduğunda, birçok farklı gazla dolu olmasına rağmen, güneş ışığını yansıtan moleküllerin bulunduğu bir atmosferi yoktur. Bu nedenle, güneş dışarıda parlarken ve parlarken bile uzay siyah bir boşluk gibi görünür.

Bir gün dünyanın atmosferi kaybolursa, uzaydaki kadar karanlık olacaktır.

Ya ayda olsaydık?

Dünya’nın aksine, ayda atmosfer yoktur. Kendinizi Ay’da bulursanız, atmosfer olmadığı için gökyüzü hem gündüz hem de gece siyah olacak, gün boyunca güneş yüzeyde parlarken bile parlayan yıldızları görebileceksiniz.

Nihayet Mars ne olacak?

Bilim adamımız, insanları yıldızlararası türler yapmak için yıldızlara baktı ve gözlerini kızıl gezegene dikti. Yakın gelecekte insanlar kesinlikle Mars’ta kolonileşecek.

Dünya ile karşılaştırıldığında, Mars atmosferik hacmi Dünya’nın% 1’inden daha az olan çok daha ince bir atmosfere sahiptir. Atmosfer nedeniyle, renkli gökyüzünü marslarda da görebilirsiniz, ancak muhtemelen pembe kırmızı ve turuncu gibi farklı renklerle ve gece boyunca bulut olmadığı için milyarlarca parlayan yıldızın net bir resmini elde edebilirsiniz. Sadece Mars atmosferinden çıkarsanız, karanlık alan görsellerine sahip olabilirsiniz.


Commercials