Venüs Hakkında Gerçek Bilgiler – Hayatizm

Venüs Hakkında Gerçek Bilgiler

Venüs Hakkında Gerçek Bilgiler

VENÜS GEZEGENİ PROFİLİ

 

Çap: 12.104 km
Kitle: 4,87 × 10 ^ 24 kg (0,82 Dünya)
Aylar: Yok
Yörünge Mesafesi: 108.209.475 km (0.73 AU)
Yörünge Dönemi: 225 gün
Yüzey sıcaklığı: 462 ° C
İlk Kayıt: MÖ 17. yüzyıl
Tarafından kaydedildi: Babil astronomları

Venüs, Güneş’ten ikinci gezegendir ve en büyük ikinci karasal gezegendir . Venüs, benzer büyüklükleri ve kütleleri nedeniyle bazen Dünya’nın kardeş gezegeni olarak anılır. Venüs, adını Roma aşk ve güzellik tanrıçasından almıştır.

Venüs hakkında gerçekler

 • Venüs’ün uydusu veya halkası yoktur.
 • Venüs, 12.104 km çapında neredeyse Dünya kadar büyüktür.
 • Venüs’ün merkezi bir demir çekirdek, kayalık manto ve silikat kabuktan oluştuğu düşünülmektedir.
 • Venüs’ün yüzeyindeki bir gün (güneş günü) 117 Dünya gününü alır gibi görünür.
 • Venüs’te bir yıl 225 Dünya günü sürer.
 • Venüs’teki yüzey sıcaklığı 471 ° C’ye ulaşabilir.
 • Venüs’te bir gün bir yıldan uzun sürer. 
  Kendi ekseni üzerinde bir kez dönmesi 243 Dünya günü sürer (yıldız günü). Gezegenin Güneş etrafındaki yörüngesi, Dünya’nın 365 gününe kıyasla 225 Dünya günü sürer. Venüs’ün yüzeyindeki bir gün (güneş günü) 117 Dünya günü sürer.
 • Venüs, diğer birçok gezegenin tersi yönde döner. 
  Bu, Venüs’ün Güneş’in tersi yönde döndüğü anlamına gelir, bu aynı zamanda retrograd dönüş olarak da bilinir. Bunun olası bir nedeni, bir asteroit veya başka bir nesne ile çarpışma olabilir.
 • Venüs, gece gökyüzündeki en parlak ikinci nesnedir. 
  Sadece Ay daha parlaktır. -3,8 ila -4,6 arasındaki büyüklükteki Venüs o kadar parlak ki gündüz açık bir günde görülebilir.
 • Venüs üzerindeki atmosferik basınç, Dünya’nınkinden 92 kat daha büyük. 
  Bu küçük asteroitler atmosferine girdiklerinde ezilmeleri nedeniyle Venüs’ün küçük kraterleri yoktur. Venüs’ün yüzeyinde hissedilen basınç, Dünya’daki denizin derinliklerine eşittir.
 • Venüs genellikle Dünya’nın kardeş gezegeni olarak adlandırılır. Dünya  ve Venüs sadece 638 km çapında farkı ve Venüs Dünya’nın kütlesinin% 81,5’ini sahip boyutunda çok benzer. Her ikisinin de merkezi bir çekirdeği, erimiş bir mantosu ve bir kabuğu vardır.
 • Venüs’ün aynı tarafı, en yakın olduklarında daima Dünya’ya bakar.
  Bunun Dünya’nın yerçekimi etkisinden kaynaklanması mümkündür.
 • Venüs, Sabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı olarak da bilinir. 
  İlk uygarlıklar Venüs’ün iki farklı vücut olduğunu düşünüyordu. Bunlara Yunanlılar tarafından Fosfor ve Hesperus, Romalılar tarafından Lucifer ve Vesper adı verildi. Venüs’ün Güneş etrafındaki yörüngesi Dünya’nın yörüngesini geçtiğinde, gün batımından sonra görünür olmaktan gün doğumundan önce görünür olmaya değişir. Maya gökbilimcileri, MS 650 gibi erken bir tarihte Venüs’ün ayrıntılı gözlemlerini yaptılar.
 • Venüs, güneş sistemimizdeki en sıcak gezegendir. 
  Ortalama yüzey sıcaklığı 462 ° C’dir ve Venüs kendi ekseni üzerinde eğilmediği için mevsimsel bir değişim yoktur. Yaklaşık yüzde 96,5 karbondioksitten oluşan yoğun atmosfer ısıyı hapseder ve sera etkisi yaratır.
 • Venüs ile ilgili ayrıntılı bir çalışma 2015
  yılında tamamlandı.  2006 yılında, Venüs Ekspres uzay aracı Avrupa Uzay Ajansı tarafından Venüs çevresindeki yörüngeye gönderildi. Başlangıçta beş yüz Dünya günü sürmesi planlanan görev, 2015 yılında geminin ormanı kaldırılmadan önce birkaç kez uzatıldı. Venüs’ün yüzeyinde 1000’den fazla volkan veya 20 km’den daha büyük volkanik merkez bulundu.
 • Ruslar ilk görevi Venüs’e gönderdi. 
  Venera 1 uzay aracı 1961’de fırlatıldı, ancak üs ile teması kesildi. Mariner 2, 1962’de gezegenin ölçümlerini alabilmesine rağmen, ABD ilk sondasını Venüs Mariner 1’e de kaybetti. Sovyetler Birliği’nin Venera 3’ü, 1966’da Venüs’e inen ilk insan yapımı araçtı.
 • Bir noktada Venüs’ün tropikal bir cennet olabileceği düşünülüyordu. 
  Venüs’ü çevreleyen yoğun sülfürik asit bulutları, yüzeyini atmosferinin dışından görmeyi imkansız kılar. Bilim adamları, ancak 1960’larda radyo haritalaması geliştirildiğinde, aşırı sıcaklıkları ve düşmanca ortamı gözlemleyebildiler.

Venüs Diyagramları

Dünya'ya kıyasla Venüs boyutu
Dünya’ya kıyasla Venüs boyutu
Güneşten Venüs uzaklığı
Venüs’ün Güneş’ten uzaklığı ve yörünge eksantrikliği

Commercials